Novi Sad centar IT sektora u Srbiji, ali i dalje nedostaju programeri

Novi Sad centar IT sektora u Srbiji, ali i dalje nedostaju programeri

Srbija nema dovoljno IT stručnjaka, a upućeni kažu kako bi u ovom trenutku odmah moglo da se zaposli njih 10.000.

Novi Sad je postao prestonica IT sektora u Srbiji, jer većina ljudi zaposlenih u ovom sektoru, njih gotovo 3.500, radi ovom gradu. Godišnje uprihoduju više od 100 miliona evra.

„Pre pet godina smo se poredili aktivno sa malinama po izvozu, a sada već sustižemo izvoz kukuruza iz Srbije. Definitivno je to industrija koja raste i ima ozbiljan potencijal za dalji rast“, ukazuje Milan Šolaja iz Vojvodina ICT Clustera.

Ipak, stolice ispred računara ostaju prazne, jer Srbija nema dovoljno IT stručnjaka. Profesor sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Vojin Šenk kaže kako bi se u ovom trenutku odmah moglo zaposliti 10.000 IT stručnjaka.

„Ti ljudi bi generalisali i nove potrebe i uskoro bi opet bila nestašica. Jednostavno, na svetskom nivou je jako velika nestašica ljudi koji bi mogli da sednu za računar. Ne da se igraju, ne da gledaju Fejsbuk, nego da na njemu nešto korisno naprave“, napominje Šenk.

U Srbiji se godišnje gotovo 3.000 ljudi prijavi na računarske smerove. IT stručnjaci traže povećanje kvota, jer postoji velika zainteresovanost za te studije. Ocenjuju da bi se, poput Rumunije, u Srbiji godišnje moglo upisati 7.000 studenata, budućih programera.

Ali, tehničkim fakultetima nedostaje i prostor.

„Na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu postoje ljudski kapaciteti za dosta veći broj studenata, ali nemamo fizičke kapacitete. Došli smo do toga da nam, prosto, zidovi nedostaju da bismo više ljudi obrazovali“, upozorava Šolaja.

Inače, iz Srbije je prošle godine izvezeno softvera u vrednosti od 350 miliona evra. I dok IT sektor beleži konstantni rast, kompanije kažu da im je potrebna radna snaga, ali da nemaju koga da zaposle.

Autor: Al Džazira

Podelite ovaj članak

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *