Obnovljena Opšta šema preferencijala u trgovini sa SAD

Obnovljena Opšta šema preferencijala u trgovini sa SAD

Privredna komora Srbije obaveštava sve privredne subjekte koji izvoze ili se pripremaju za izvoz robe i usluga na tržište SAD da je obnovljeno važenje Opšte šeme preferencijala (Generalized System of Preferences), takozvanog GSP sistema, koji stupa na snagu 22. aprila 2018. godine i važiće do kraja 2020.

Opšta šema preferencijala je sredstvo trgovinske politike SAD, koje omogućuje zemljama korisnicima preferencijala, da zahvaljujući carinskim povlasticama, podstiču unapređenje izvoza, industrijalizacije i privređivanja.

Preferencijalna trgovina podrazumeva da Srbija, pored 122 zemlje, može u SAD da izvozi bez carina ili sa minimalnom carinom. Bescarinski izvoz odnosi se na preko 4.900 proizvoda, od kojih je najveći broj industrijskih i poljoprivrednih proizvoda. Takođe, roba mora da zadovolji i kriterijum porekla – najmanje 35 odsto vrednosti robe mora da bude proizvedeno u Srbiji, kao i da bude direktno isporučena iz Srbije. Sve dodatne informacije dostupne su na linku: GSP Guidebook

 

Podelite ovaj članak

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *