Podizanje nivoa svesti o informacionoj bezbednosti

Podizanje nivoa svesti o informacionoj bezbednosti

wp_20161028_013Ova kratka, instruktivna radionica, održana je 28. oktobra 2016. godine od 10,00 do 11,30 sati u RPK Novi Sad, a posvećena je podizanju stepena opreznosti i pažnje u zaštiti poslovnih i ličnih podataka.

Informaciona bezbednost je vrlo značajna tema za svako preduzeće, preduzetnika i pojedinca, zbog čega je bitno znati načine pravilne zaštitite podataka kao i metode odbrane od različitih vrsta napada u skladu sa mnogobrojnim pretnjama od strane hakera.

Ova radionica je namenjena: privrednicima, preduzetnicima i svim licima koji u poslu koriste računar, šalterskim i kancelarijskim službenicima kao i široj publici, sa osnovnim znanjem korišćenja računara i interneta.

Teme o kojima se govorilo na radionici:

 • Uvod i kratko predstavljanje kursa
 • Vrste napada i pretnji
 • Evolucija zlonamernog softvera (od virusa do ransomvera)
 • Socijalni inženjering nad ljudima,
 • Pravilno koriscenje lozinki
 • Razlika između privilegovanih i neprivilegovanih naloga i UAC kontrola
 • Zaštita privatnosti i ličnih podataka na društvenim mrežama
 • Zaštita od prevara na e-commerce portalima
 • Odbrana od različitih vrsta napada
 • Wireless bezbednost
 • Bezbednost mobilnih uređaja (smart phone, table, laptop)
 • Bekap i zaštita podataka (čuvanje i uništavanje podataka)
 • Buđenje svesti o važnosti ažurnosti softvera, legalnosti i antivirusnoj zaštiti
 • Fizička bezbednost (zgrada, ljudi, oprema…)
 • Ljudski faktor (obuka, obavezan odmor, rotacija poslova, separation of duties)
 • Pravilno korišćene maila (phising, spam, nigerijska prevara)
 • Pravila dobrog ponašanja i rada na računaru u korporativnom okruženjuwp_20161028_009

Autor i predavač je bio: Doc. dr IGOR FRANC. Poseduje vise od 10 godina iskustva kao predavač odnosno instruktor. Održao je više od 50 različitih vrsta obuka u oblasti informacionih tehnologija za više od 5.000 studenata. Ima višegodišnje iskustvo kao asistent na Univerzitetu sa zvanjem docenta za užu naučnu oblast informatika i računarstvo. Drži predavanja na osnovnim i master studijama sa fokusom na bezbednost informacionih sistema i digutalnu forenziku. Pored formalnog obrazovanja učestvuje i na različitim vrstama edukativnih seminara u našoj zemlji i inostranstvu. Koautor je nekoliko knjiga i objavio je preko 20 naučnih radova iz oblasti IT bezbednosti i digitalne forenzike od kojih su neki na SCI listi. Njegov osnovni cilj jeste da približi oblast IT bezbednosti što većem broju ljudi pa je zbog toga i osnovao firmu SECIT security u kojoj vrši funkciju izvršnog direktora i predavača i gde pokušava da ostvari navedeni cilj. Jedan je od osnivača E-Sigurnost čiji je glavni cilj podizanje nivoa informacione bezbednosti u RS.

Polaznici su na treningu upoznati sa različitim pretnjama u oblasti informacione bezbednosti i osposobljeni da usvojeno znanje odmah praktično primene u samostalnom radu, a od predavača su dobili i dodatni materijal u elektronskom formatu.

 

 

Podelite ovaj članak

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *