Registracija domena, žiga i alternativno rešavanje sporova

Registracija domena, žiga i alternativno rešavanje sporova

Nakon četiri godine održavanja konferencije „Intelektualna svojina i Internet“ na Pravnom fakultetu u Beogradu, Fondacija „Registar nacionalnog internet domena Srbije“ (RNIDS) u saradnji sa Privrednom komorom Srbije – Regionalnom privrednom komorom Južnobačkog upravnog okruga organizovala je, 9. oktobra 2018. godine, skup pod nazivom „Internet domen, žig i alternativno rešavanje sporova“.

Predavači na skupu bili su: prof. dr Dušan Popović, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i predsednik Komisije za rešavanje sporova povodom registracije nacionalnih naziva internet domena, prof. dr Sanja Radovanović, vanredni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i arbitar Komisije za rešavanje sporova povodom registracije naziva nacionalnih internet domena, Ivana Jakovljević, sekretar Stalne arbitraže pri Privrednoj komori Srbije i Dejan Đukić, rukovodilac Sektora za opšte i pravne poslove RNIDS-a.

  

Ono što mnoge kompanije previđaju je da robna marka (tačnije: žig) i naziv internet domena nisu isto, iako mogu da zvuče slično ili potpuno isto. Jer žigovi se registruju u postupku pred Zavodom za intelektualnu svojinu, a internet domeni se registruju kod RNIDS-ovih ovlašćenih registara. Ta dva procesa ni na koji način nisu automatski povezana, već nosilac žiga mora sam da brine o tome da obezbedi i odgovarajući domen.

Pogledajte i:

domen.rs/o-zigu-i-registraciji-naziva-internet-domena

Podelite ovaj članak

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *